30
sty

Konstrukcja domu szkieletowego w praktyce

 

Rozwój nowoczesnego budownictwa spowodował, że inwestorzy zainteresowani postawieniem własnego obiektu, mają wiele możliwości. Współcześnie istnieje wiele różnych technologii wznoszenia domów. Coraz częściej odchodzi się od tradycyjnych murowanych konstrukcji i klasycznych metod wykonawczych na rzecz alternatywnych rozwiązań. Dla potencjalnego nabywcy ważne jest to, aby budowa przebiegała szybko i sprawnie. Z tego też powodu wielu ludzi decyduje się na stawianie budynków z wykorzystaniem technologii szkieletowej. Proces ten polega na łączeniu gotowych części przygotowywanych wcześniej w fabryce. Osoba zainteresowana nie musi długo czekać, bowiem zakłada się, że czas realizacji przykładowego projektu to 2-4 miesiące, przy czym im większa zakładana powierzchnia, tym dłuższy przebieg prac. Co przemawia za wyborem domów szkieletowych?

Domy szkieletowe — korzyści wynikające z zakupu

Tak jak warunki pogodowe w przypadku klasycznych domów są niezwykle istotne, tak przy wznoszeniu domów szkieletowych nie mają one aż tak dużego znaczenia. Wiąże się to z tym, że budynek tego typu powstaje z gotowych elementów, które są produkowane w specjalnej fabryce. Z tego też powodu warto zwrócić uwagę na jeden z aspektów, którym jest lekkość konstrukcji domu szkieletowego. Początkowo budowle tego typu służyły do celów rekreacyjnych, jednak zaczęły być coraz częściej wybierane przez ludzi chcących posiadać własne lokum. Warto mieć na uwadze to, że obiekty wzniesione za pomocą technologii szkieletowej są w stanie wytrzymać nawet około 100 lat, o czym świadczyć mogą doświadczenia mieszkańców Ameryki Północnej czy Skandynawii, gdzie obiekty te cieszą się niegasnącą popularnością. Wyprodukowane części są proste i szybkie w montażu, a ustanowiony proces wznoszenia eliminuje szansę na wystąpienie wielu błędów, które pojawiają się podczas budowy klasycznych budynków.

Cena i rodzaje domów szkieletowych

Choć możliwe jest podanie uśrednionej ceny oraz kosztorysów, finalnie koszt zależny jest od wielu czynników. Istotne są m.in. powierzchnia całkowita oraz liczba kondygnacji, ścian i otworów okiennych. W kontekście kosztorysu najważniejszym aspektem jest standard wykończenia, na który się zdecydujemy. Choć najczęściej klienci wybierają domy w stanie deweloperskim, tak niektórzy wolą samodzielnie podjąć się niektórych prac remontowych — firmy mogą doprowadzić obiekt do stanu surowego lub zamkniętego. Coraz częściej przedsiębiorcy oferują możliwość postawienia małych domów pod klucz. Warto pamiętać o tym, że technologia szkieletowa nie jest dominująca w Polsce, stąd też znalezienie doświadczonego wykonawcy może okazać się niemałym wyzwaniem. O czym należy pamiętać przed wyborem takiej firmy?

Małe domy szkieletowe — podsumowanie

W Polsce budownictwo szkieletowe nie jest jeszcze tak popularne, jak w Skandynawii. Dystans niektórych inwestorów wynika w dużej mierze z mitów. Mówiąc o tej technologii, często powiela się wiele nieprawdziwych informacji, takich jak np. to, że domy szkieletowe są łatwopalne czy też podatne na szkodniki. Potencjalny nabywca powinien zwrócić uwagę na to, że prace na placu budowy ograniczają się do montażu wcześniej przygotowanych komponentów — stąd też zminimalizowane zostaje ryzyko związane z popełnieniem błędów wykonawczych. Niezależnie od tego, czy obiekty mają być duże, czy też małe, prawdą jest, że dobrze zrealizowane projekty będą równie wytrzymałe, co murowane, klasyczne warianty. Rozwiązanie to cieszy się rosnącą popularnością i jest wybierane przez inwestorów nie tylko z uwagi na krótki czas budowy, ale i niskie zużycie zasobów oraz ekologię, przy czym warto pamiętać, że projekty konstrukcyjne mogą być zróżnicowane i istnieje niewiele czynników, które mogą ograniczać możliwości inwestora w zakresie realizacji.