17
lut

Na czym polega adaptacja projektu budowlanego?

 

Adaptacja to jest formalnym procesem, który ma na celu dostosowanie budowanego domu do specyfiki terenu, na którym rzeczona konstrukcja powstanie, a także do wymagań inwestora. Obejmuje ona tak przygotowanie działki, załatwienie formalności wiążących się z powstaniem domu, jak i dostosowanie projektu do formalnie obowiązującego prawa czy wykonanie przyłączy instalacyjnych. Jest to więc proces, który łączy ze sobą biurokratyczne formalności oraz pracę architektoniczną czy geodezyjną. W dzisiejszym wpisie dowiesz się wszystkiego, co trzeba wiedzieć o adaptacji projektu budowlanego. Zapraszamy do lektury!

Adaptacja domu jednorodzinnego – charakterystyka

Adaptacją projektu zajmuje się architekt adaptujący. Musi to być osoba, która uzyskała odpowiednie uprawnienia. Powszechnie stawia się na lokalnych, znających doskonale miejscowy urząd projektantów. Pracownik odpowiedzialny za projekt nie tylko zajmuje się technikaliami, ale też często przygotowuje oraz redaguje odpowiednią dokumentację (w tym wniosek o pozwolenie na budowę), z którą inwestor musi udać się do odpowiednich organów władzy samorządowej. Dopiero po przygotowaniu tych formalności budowa domu może ruszyć. Sama adaptacja składa się więc z uzyskania odpowiednich uprawnień, a także dostosowania projektu do parametrów działki budowlanej oraz dopasowania instalacji gazowych czy wodno-kanalizacyjnych.

Czy wykorzystywany projekt można zmieniać?

Adaptacja bazuje na gotowym projekcie, jednakże nie oznacza to, że musi ona ściśle odwzorowywać pierwotny schemat konstrukcji. Często wprowadza się modyfikacje stropu czy kąta nachylenia dachu, a ponadto dostosowuje się plany do charakteru działki. Często modyfikacje, np. w zakresie podłączenia budynku do instalacji wodno-kanalizacyjnej są wręcz wymagane. W tym przypadku należy rozgraniczyć zmiany na nieistotne oraz istotne według prawa budowlanego. Do tej pierwszej grupy należy np. zmiana wielkości otworów okiennych bądź przesunięcie ściany działowej. Z kolei istotne modyfikacje to te, w których projekt należy dostosować do uwarunkowań gruntowych, technologicznych lub klimatycznych. Zaliczy się więc do nich np. nieznaczne przesunięcie ściany zewnętrznej, zmianę grubości izolacji termicznej, czy też usunięcie kominka. Warto jednak pamiętać, że projekt jest chroniony prawami autorskimi, dlatego architekt adaptujący może dokonać tylko tych modyfikacji, które uwzględniono w dołączonej do dokumentacji listy możliwych zmian. Jeżeli konieczne jest zmodyfikowanie elementów, które nie zostały uwzględnione we wspomnianym dokumencie, to konieczne staje się wystąpienie do biura projektowego o dodatkowe zmiany.

Adaptacja a projekt indywidualny

Adaptacja, w przeciwieństwie do projektu indywidualnego, to rozwiązanie stosunkowo niedrogie i mało czasochłonne. Wykorzystanie gotowego schematu znacząco ułatwia proces przygotowania do budowy. Adaptacja nie musi też wiązać się z wykorzystaniem nudnych, banalnych i prostych schematów – katalogi gotowych projektów są pełne interesujących pozycji, dlatego bez wątpienia nawet najbardziej wybredni znajdą w nich coś dla siebie. Oczywiście adaptacja domu na działce również potrafi być problematyczna, a wdrażane przez architekta adaptującego modyfikacje zwiększają jej koszt. Jednakże przygotowanie indywidualnego planu to rozwiązanie znacznie trudniejsze i bardziej kosztowne, a ponadto nakłada ono na inwestora znacznie większą odpowiedzialność. Realizacja tego typu projektu potrafi zabrać także mnóstwo czasu.

 

Dlaczego warto postawić na adaptację projektu domu w technologii Izodom 2000?

Adaptacja schematu budowlanego to świetny wybór dla wszystkich osób, którym zależy na szybkim i bezproblemowym powstaniu wymarzonego domu. Szczególnie warto postawić na konstrukcje budowane w technologii Izodom 2000. Tego typu domy są energooszczędne oraz ekologiczne, a ponadto charakteryzują się doskonałą termoizolacją. Co więcej, budynki tego rodzaju powstają stosunkowo szybko i niskim kosztem. To znakomite, nowoczesne rozwiązanie dla wszystkich osób ceniących sobie ekologię i oszczędność.